The Governing Body of the school includes representatives of all parties with an interest in the school. Our governors are dedicated: one of our current governors has a 68 year long connection with the school, from being a pupil through to joining the Governing Body in 1970!

In addition to the regular meetings of the full Governing Body, the following committees allow governors to focus on specific areas:

  • Curriculum & Assessment Committee - chaired by Mike Hatfield
  • Finance/Premises Committee - chaired by John Wood
  • Performance Management Committee - chaired by John Wood
  • Personnel and Staffing Committee - chaired by John Wood
  • Strategic Development Committee - chaired by Mike Hatfield
  •  

    The current governors are:

    Name Appointed Term of
    Office

    Appointing

    Body

    Business

    Interests*

    Attendance
    Miss Mandy Boulton 1.9.2013 4 years Governors None 67%
    Mrs Marion Bowler 18.6.2014 Ex officio Archdeacon of Chesterfield None 90%
    Mr Roland Corfield 1.9.2013 4 years Derby Diocesan Board of Education None 70%
    Mrs Nicola Gilbert 21.3.2014 4 years Parents None 44%
    Mr Mike Hatfield (Chair) 14.8.2013 4 years Governors None 100%
    Mr Richard Lee 5.10.2016 4 years Parents None 100%
    Ms Laura McCluskey 4.9.2013 4 years Staff None 78%
    Mr David Robinson 18.7.2012 4 years Parents None 93%
    Mrs Sharon Slack 1.1.2013 Ex officio Governors None 100%
    Mr John Wood (Vice Chair) 11.9.2012 4 years Local Authority None 100%

     

    *Governors are required to declare any business or pecuniary interests, which may have a bearing on decisions they make